O nas

 

IPG Photonics to światowy lider w technologii produkcji wzmacniaczy i laserów wysokiej mocy.
Firma IPG została założona w 1990 r i szybko stała się pionierem w rozwoju i sprzedaży laserów włóknowych, stosowanych w szerokim zakresie do obróbki materiałów w telekomunikacji, medycynie, nauce i innych zaawansowanych aplikacjach. Lasery włóknowe zrewolucjonizowały przemysł dzięki dostarczeniu na rynek nowoczesnych i innowacyjnych źródeł laserowych, umożliwiając realizację zadań na najwyższym poziomie. Pewność działania i użyteczność nowoczesnych źródeł laserowych przy równoczesnych niskich kosztach własnych w porównaniu do laserów konwencjonalnych, pozwala na zwiększenie wydajności i obniżenie kosztów produkcji. 

 IPG Photonics to również jedyna firma w branży, która dzięki własnej produkcji kluczowych komponentów, jakimi są włókna aktywne i półprzewodnikowe diody pompujące, ma wpływ na jakość oraz koszty wytworzenia laserów włóknowych. IPG rozwija i produkuje światłowody procesowe, porty wyjściowe, przełączniki wiązki, kolimatory, chłodnice, a również głowice procesowe oraz niestandardowe systemy laserowe. Innowacyjność w połączeniu z ogromnymi zdolnościami produkcyjnymi, stawia firmę IPG Photonics w rzadko spotykanej pozycji, jaką jest możliwość pełnej kontroli każdego kroku koniecznego do spełnienia misj: dostarczenia innowacyjnych, niezawodnych, wysokiej jakości oraz wydajności laserów włóknowych, przy konkurencyjnym poziomie ceny.  


 

 Najbardziej popularna seria YLS, z rodziny laserów firmy IPG stanowi najlepszy przykład realizacji tej misji. Urządzenia z tej serii działają w zakresie mocy od 500 W do 100 kW, pracując w trybie pracy ciągłej lub modulowanej do 20 kHz, oferującej sprawność energetyczną powyżej 40%. Jakość, charakterystyka rozbieżności oraz profil wiązki nie ulega zmianie w całym zakresie dostępnej mocy wyjściowej lasera od 10% do 100% mocy. Dzięki temu jeden laser może być używany zarówno do wysoko jak i nisko-energetycznych operacji, takich jak: cięcie laserowe, spawanie laserowe, otworowanie laserowe – wszędzie tam gdzie wcześniej nie było to możliwe. Charakterystyka rozbieżności wiązki laserów IPG znacząco przewyższa konkurencyjne źródła laserowe, pozwala na stosowanie optyki procesowej o dłuższych ogniskowych co minimalizuje ryzyko zanieczyszczenia komponentów optycznych oraz umożliwia spawanie wiązką skanującą. Energia lasera wytworzona w laserach włóknowych prowadzona jest do miejsca obróbki poprzez zintegrowane światłowody procesowe.  

 Lasery włóknowe mają monolityczną,w pełni półprzewodnikową konstrukcję typu włókno-włókno co nie wymaga regulacji i justowania optyki oraz luster. Cechy te czynią lasery włóknowe łatwiejszymi do integracji i obsługi w aplikacjach produkcyjnych, medycznych oraz innych systemach wykorzystujących źródła laserowe. Lasery włóknowe posiadają zdecydowanie bardziej kompaktową budowę i w porównaniu do tradycyjnych laserów, pozwalającą zaoszczędzić przestrzeń produkcyjną. Podczas gdy konwencjonalne lasery są bardzo wrażliwe na dokładność ustawienia luster, lasery włóknowe są bardziej odporne na warunki otoczenia dzięki czemu mogą pracować w trudnych i zmiennych warunkach otoczenia. Cechy te pozwalają na łatwy i bezpieczny transport laserów włóknowych. Siedziba główna firmy IPG Photonics mieści się w Oxford, Massachusetts, zakłady produkcyjne, działy sprzedaży i serwisu dostępne są globalnie w tym także w Polsce, w Gliwicach.