Czyszczenie powierzchni

Laserowe usuwanie powłok jest procesem ablacyjnym, w którym energia lasera jest skupiana i absorbowana przez powierzchnię, co skutkuje odparowaniem powłoki przy minimalnym wpływie na podłoże. Proces ten może być stosowany do różnych materiałów takich jak metal, tworzywa sztuczne, kompozyty i szkło.

W przemyśle motoryzacyjnym opracowano kilka nowych gatunków stali utwardzanych w trakcie formowania (PHS) dla konstrukcji nadwozia samochodów (BIW), które łączą pożądane właściwości wytrzymałościowe i odpowiednią możliwość formowania. Przed montażem elementów nadwozia należy usunąć powłokę, aby zapewnić lepsze właściwości powierzchni  przed procesem spawania. Lasery impulsowe o dużej mocy firmy IPG skutecznie usuwają powłokę bez wpływu na właściwości mechaniczne połączeń spawanych.

Usuwanie powłok laserowych

Usuwanie powłok jest również stosowane w różnych gałęziach przemysłu ciężkiego, takich jak przemysł lotniczy i kosmiczny oraz przemysł stoczniowy, jako opłacalna i przyjazna dla środowiska naturalnego alternatywa dla konwencjonalnych procesów ściernych i chemicznych. Ponieważ lasery działają jako bezdotykowa aplikacja do oczyszczania powierzchni, nie ma potrzeby stosowania wtórnego medium, które przyczynia się do powstawania dużych ilości odpadów.

IPG produkuje systemy do ablacji elementów o zróżnicowanych gabarytach, pozwalające na pracę zarówno ręczną jak i zmechanizowaną.