Lasery włóknowe mogą zapewnić szybkie czyszczenie i przygotowanie powierzchni praktycznie we wszystkich gałęziach przemysłu. Łatwy w utrzymaniu i automatyzacji proces może być stosowany do usuwania olejów, smarów, farb oraz powłok. Również proces ten może znaleźć zastosowanie w modyfikowaniu tekstury powierzchni np. zmiany powierzchni na szorstką w celu zapewnienia większej przyczepności.
Zalety czyszczenia laserowego
- Brak materiałów ściernych.
- Proces wolny od chemikaliów i przyjazny dla środowiska.
- Czyszczenie tylko wymaganego obszaru. Tym samym oszczędność czasu i kosztów.
- Proces jest łatwo automatyzowany, dzięki temu też może obniżyć koszty operacyjne, zapewniając powtarzalne rezultaty.
Dlaczego większa część producentów stosuje czyszczenie laserowe do przygotowania materiałów produkcyjnych?
Wykorzystanie laserów włóknowych w procesach czyszczenia ma wiele zalet w porównaniu z tradycyjnymi metodami. Nie zawiera rozpuszczalników i nie wymaga obróbki ani utylizacji materiału ściernego. W porównaniu z innymi procesami, które są mniej precyzyjne i często wykonywane ręcznie, czyszczenie laserowe jest kontrolowane i może być stosowane tylko do określonych obszarów. Można je łatwo zautomatyzować w celu maksymalizacji produktywności i zapewnia powtarzalność wymaganej przez rosnące standardy.
Czyszczenie laserowe a pozostałe metody czyszczenia powierzchni
Czyszczenie laserowe a czyszczenie strumieniowo – ścierne
Chociaż czyszczenie jest łatwe i skuteczne, koszt wiąże się ze zbieraniem i utylizacją środka do piaskowania, który często musi być oddzielony od resztek farby.
Lasery włóknowe eliminują problem ze ścierniwem. Zapewniają bardziej kontrolowany proces, który nie powoduje przypadkowego uszkodzenia powierzchni poprzez nadmierne usuwanie. Czyszczenie laserowe być stosowane na cienkich i kompozytowych materiałach, które zostałyby uszkodzone przez uderzenie cząstek. Wykorzystanie w czyszczeniu laserów włóknowych jest zawsze powtarzalne, niezależne od efektów operatora i można skalować w celu dostosowania do rozmiaru zadania poprzez dobór mocy lasera.
Czyszczenie chemiczne a czyszczenie laserowe
Czyszczenie chemiczne znajduje zastosowanie dla do usuwania zanieczyszczeń powierzchniowych z całego detalu. Nie jest łatwe do zastosowania w wybranym obszarze. Utylizacja chemikaliów jest coraz trudniejszym i kosztownym wyzwaniem ze względu na kontrole regulacyjne.
Lasery włóknowe można stosować selektywnie. Brak chemikaliów do utylizacji. Dodatkowo zapewnia stałą jakość, bez czasu schnięcia. Detale są dostępne natychmiast.
Czyszczenie termiczne a ablacja laserowa
Czyszczenie termiczne jest stosowane do usuwania zanieczyszczeń organicznych. Takich jak polimery i tworzywa sztuczne.
Czyszczenie laserowe jest znacznie szybsze. Może usuwać szerszy zakres materiałów, w tym metale. Również temperatura części pozostaje niższa, z mniejszą szansą na pęknięcia lub odkształcenia. Czyszczenie laserowe jest bardziej energooszczędne, a detale są natychmiast dostępne.
Zalety wykorzystania laserów włóknowych w czyszczeniu laserowym
- Eliminacja rozpuszczalników chemicznych.
Zastąpienie niebezpiecznych i szkodliwych dla środowiska rozpuszczalników chemicznych czyszczeniem laserowym dodatkowo eliminuje koszty samych rozpuszczalników i jednocześnie koszty związane z obróbką po procesową. Lasery włóknowe w czyszczeniu to rozwiązanie tańsze i przede wszystkim korzystne dla środowiska. - Kontrolowany, niepowodujący uszkodzeń proces.
Czyszczenie laserowe zapewnia wyższy poziom kontroli niż w przypadku jakiegokolwiek konkurencyjnego procesu. Wiązka lasera o dużej ogniskowej może być precyzyjnie skierowana zgodnie z potrzebami. Precyzyjne ustawienie mocy zapewniają tylko taką ilość energii, jaka jest wymagana. Gama laserów światłowodowych IPG obejmuje modele impulsowe zaprojektowane specjalnie w celu uzyskania optymalnych wyników czyszczenia przy minimalnym wytwarzaniu ciepła. - Zmniejszenie ilości odpadów.
Czyszczenie laserowe to proces bezkontaktowy, który usuwa tylko niepożądane materiały. Bez materiałów ściernych ani składników wtórnych, wytwarza mniej rodzajów i mniejsze ilości produktów odpadowych niż jakikolwiek inny proces czyszczenia. Mniej odpadów oznacza niższe koszty procesu.