Spawanie laserowe zapewnia szybkie rozwiązanie w zakresie spawania metali w zaawansowanej produkcji w niezliczonych branżach. Dzięki laserom włóknowym IPG spawanie laserowe stało się wysoce niezawodnym, łatwo automatyzowanym procesem, który zapewnia najwyższą jakość części, zazwyczaj przy najniższych kosztach i praktycznie nie wymaga konserwacji.
Zalety spawania laserowego:
- Wysoka precyzja, nawet przy spawaniu małych części.
- Niewielka ilość wprowadzanego do złącza ciepła – minimalizacja odkształceń.
- Spawanie bezkontaktowe – brak pogorszenia jakości spawania.
- Możliwość spawania metali różnoimiennych np. miedź z aluminium.
- Minimalna konserwacja.
- Łatwość automatyzacji.
Lasery włóknowe w technologii spawania zapewniają wysoką wydajność przy niskich kosztach operacyjnych, co skutkuje niskim kosztem jednostkowym.
Utrzymanie konkurencyjności wymaga dziś redukcji kosztów, wzrostu wydajności i powtarzalności, której nie mogą zapewnić tradycyjne techniki spawania. W dużej mierze opierają się one na coraz rzadszych, wysoko wykwalifikowanych pracownikach. Dzięki niewymagającym konserwacji wysoko niezawodnym laserom włóknowym, systemy spawania laserowego stały się preferowanym rozwiązaniem spawalniczym w przemyśle.
Spawanie laserowe – porównanie z innymi technologiami
Spawanie laserowe a spawanie MIG/ MAG
Metoda MIG/ MAG wykorzystują materiał dodatkowy w postaci drutu spawalniczego. Metody te dobrze sprawdzają się w przypadku większych, źle dopasowanych elementów.
Spawanie laserem włóknowym nie wymaga stosowania materiału dodatkowego. Wymaga mniejszego przygotowania krawędzi, jest łatwe do zautomatyzowania i do 5 razy szybsze.