Znakowanie laserowe

Wszechstronność laserów włóknowych i ich możliwość do wykonywania znakowania części z dużą prędkością bez użycia atramentów i barwników sprawiły, że od wielu lat lasery są preferowaną technologią znakowania. Niedawno obniżenie cen laserów włóknowych sprawiało, że proces jest jeszcze bardziej opłacalny, prowadząc do ponad 100 000 nowych instalacji znakowania laserem światłowodowym rocznie.1

  1. Optech Consulting: Micro and Low Power Laser Materials Processing, August 2018

Zalety znakowania laserowego:

  1. Bez materiałów eksploatacyjnych – bez barwników, atramentów.
  2. Niższe koszty operacyjne.
  3. Technika bezkontaktowa, bez przenoszenia zanieczyszczeń między detalem a głowicą procesową w obu kierunkach.
  4. Szeroka elastyczność i łatwe programowanie – brak ograniczeń co do typów i stylów obrazu.
  5. Podczas przełączania między zadaniami nie są konieczne żadne regulacje sprzętowe.

Znakowanie laserowe zapewnia trwałość, proste programowanie i prędkości znakowania niedostępne w żadnej innej technologii. Ogromna redukcja kosztów źródła laserowego, sprawia, że systemy znakowania laserowego są bardzo przystępne cenowo. Technologia znakowania laserowego znajduje zastosowanie, gdzie wymagana jest jakość i trwałość.

Znakowanie laserowe a pozostałem technlogie

Druk atramentowy a znakowanie laserem włóknowym

Znakowanie atramentowe jest szybkie, łatwe w programowaniu i wszechobecne na papierze, opakowaniach i niedrogich produktach.

Lasery włóknowe są odpowiednie dla części metalowych, plastikowych i ceramicznych. Eliminują zużycie atramentu i nie wymagają konserwacji. Znakowanie laserem światłowodowym fizycznie zmienia powierzchnię, nadając jej trwałość, której nigdy nie można uzyskać za pomocą atramentu.

Trawienie elektrochemiczne a znakowanie laserowe

Trawienie elektrochemiczne jest skuteczne w przypadku projektów o dużej powierzchni. Wymaga wykonania szablonu wzoru i aby części przewodziły prąd.

Wykorzystanie laserów włóknowych w procesie znakowanie nie podlega ograniczeniom związanym z przewodnością elektryczną materiałów, nie ma kosztów szablonów i znakowane wzory można zmieniać w locie.

IPG, znakowanie, laserowe, marking, laser, laser, włóknowy

Znakowanie mikroudarowe a znakowanie laserowe

Znakowanie mikroudarowe to ekonomiczny sposób nanoszenia znaków alfanumerycznych na części metalowe.

Proces znakowania laserem włóknowym ma wyższą rozdzielczość, można zastosować dowolny obraz 2D i jest znacznie szybsze. Dzięki znakowaniu laserowemu można tworzyć małe znaki wymiarowe, które nie są możliwe w przypadku znakowania mikroudarowego.

IPG, znakowanie, laserowe, marking, laser, laser, włóknowy

Zalety stosowania laserów włóknowych w znakowaniu laserowym

  1. Znakowanie laserowe to szybka, bezkontaktowa aplikacja, która nie wymaga żadnych materiałów eksploatacyjnych.
  2. Rozwiązania do znakowania z laserem włóknowym IPG są konfigurowane z myślą o użytkowniku. Zazwyczaj dostarczane jako kompletne rozwiązanie: laser włóknowy, głowicą skanującą i oprogramowanie sterujące. Rozwiązania te można łatwo zaprogramować w celu uzyskania złożonych obrazów, logo, numerów seryjnych pojedynczych części lub automatycznego generowania indywidualnych kodów matrycowych 1D i 2D.
  3. Lasery włóknowe IPG są dostępne w szerokiej gamie opcji, dzięki czemu proces znakowania można precyzyjnie dopasować do materiałów i zastosowań. Od głębokiego grawerowania komponentów samochodowych po trwałe czarne znakowanie wyrobów medycznych, które muszą wytrzymać ciągłą sterylizację,